Інструменти ефективної комунікації учнів та вчителів у цифровому освітньому середовищі: результати онлайн-дослідження
DOI:
https://doi.org/10.52256/2710-3560.98.2024.98.18Ключові слова:
інструменти комунікації, онлайн-комунікації, цифрове середовище, загальна середня освіта, цифрова компетентність вчителя, онлайн-дослідженняАнотація
У статті розглядається важливість ефективної комунікації між вчителями та учнями в цифровому освітньому середовищі з огляду на інтенсивну цифровізацію освітнього процесу, зумовлену втратами освітньої інфраструктури в Україні через війну та пандемію COVID-19. Проаналізовано останні дослідження вітчизняних і закордонних учених щодо використання цифрових інструментів для комунікації в освіті, виділяючи їх переваги (покращене розуміння онлайн-середовища, універсальність, доступність, різноманітність форм, рівний доступ), і висвітлено позитивні та негативні впливи цифрових технологій на розвиток соціальних навичок дітей, зокрема й у процесі онлайн-комунікації. Наголошується на необхідності розвитку цифрової компетентності вчителів у сфері онлайн-комунікації відповідно до професійного стандарту. Представлено результати онлайн-опитування педагогів з різних регіонів України щодо їх ставлення та досвіду використання різних інструментів цифрової комунікації в освітньому процесі, що здійснювалось у 2023 році Інститутом цифровізації освіти Національної академії педагогічних наук України. Виявлено, що найбільш популярними виявилися месенджери (84% опитаних), електронна пошта (68%) та відеоконференцзв'язок (56%). Визначено основні переваги застосування цифрових інструментів комунікації на думку вчителів, серед яких: оперативність, економія часу, зручність, мультимедійність. Водночас респонденти вказали на певні недоліки: технічні проблеми, відсутність живого спілкування, ризики для конфіденційності та кібербезпеки. Зроблено висновок про необхідність урахування отриманих результатів онлайн-дослідження під час підвищення кваліфікації педагогів для ефективної організації комунікації в цифровому освітньому середовищі.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Оксана Овчарук
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Із зазначенням авторства - Некомерційна - Розповсюдження на тих самих умовах 4.0 (CC Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0)