Цінності як фундамент культури: історичний огляд та сучасні погляди
DOI:
https://doi.org/10.52256/2710-3560.98.2024.98.25Ключові слова:
культурні цінності, системи цінностей, ціннісні орієнтації, спіральна динаміка, ієрархія цінностей Ш. Шварца, крос-культурне порівняння, етичні цінності, ідеологічні цінностіАнотація
Стаття присвячена дослідженню феномену цінностей, їх ролі у формуванні людської поведінки та культурних особливостей. Автор починає з констатації того факту, що цінності є невіддільною частиною нашого буття, впливаючи на мову, мислення та соціальні взаємодії. Проте, незважаючи на важливість, цінності залишаються складним і недостатньо дослідженим феноменом. Автор звертається до дослідження цінностей у історичному контексті, зокрема, до внеску антропологів. Детально розглядаються ідеї Клайда Клюкхона, який відійшов від релятивістського підходу в антропології, підтверджуючи існування універсальних людських цінностей. Крім того, автор аналізує роботу Флоренс Клюкхон та Фреда Стродтбека, які, продовжуючи роботу Клайда Клюкхона, розробили детальну типологію ціннісних орієнтацій. У подробицях розглядається модель спіральної динаміки, розробленої Клером В. Грейвсом, як інноваційний підхід до вивчення цінностей, який розглядає цінності як еволюційні структури, що змінюються залежно від історичних та соціальних контекстів. Аналізується теорія Ш. Шварца, як одна з найвпливовіших теорій у дослідженнях цінностей. Вона дає змогу порівнювати цінності різних культур, розуміти, чому люди по-різному ставляться до різних явищ, і прогнозувати їхню поведінку. Досліджується роль цінностей в організації соціальних систем. Автор звертається до класичних праць Т. Парсонса і Е. Шилса, які розглядають цінності як фундаментальні елементи культури, що інтегрують різноманітні соціальні дії.
##submission.downloads##
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2024 Наталія Сідаш
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
Із зазначенням авторства - Некомерційна - Розповсюдження на тих самих умовах 4.0 (CC Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0)